Miroslav, Ludmila a Jan Kováříkovi
09.září 2022 - 06.listopad 2022
9. září až 6. listopadu 2022
Již několik generací rodiny Kováříkových z Ratíškovic je spojeno s výtvarnou tvorbou - lidovou, užitou a uměleckou. Současná výstava v hodonínské galerii představuje tvorbu manželů Kováříkových a jejich syna Jana.
Miroslav Kovářík (*1951) se věnuje převážně drobné plastice, medaili a plaketě a v posledních letech také grafice. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti obor výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Poté studoval v sochařský obor u prof. Kavána a prof. Malejovského na VŠUP v Praze. Řadu let pracoval ve svobodném povolání a věnoval se volné tvorbě i zakázkám, od poloviny 90. let začal předávat své zkušenosti výtvarnému dorostu jako vedoucí oboru výtvarného zpracování keramiky na Střední průmyslové a umělecké škole v Hodoníně.
Jeho doménou je vedle komorní plastiky, kterou si odlévá většinou sám technikou lití na ztracený vosk, zejména tvorba medailí a plaket. S jeho jménem se můžeme setkat na řadě domácích i zahraničních přehlídek a byl v roce 1988 jedním ze zakládajících členů a dlouholetým organizátorem Mezinárodního sochařského sympozia lité medaile, plakety a drobné plastiky v Uherském Hradišti.
Jeho tvůrčí rozpětí je široké, náměty čerpá z živé i neživé přírody, často reaguje na společenská témata a to s humorem až sarkasmem jemu vlastním. V jeho dílech často můžeme nalézt ukrytý příběh, který nám autor podává svým specifickým expresivním výtvarným jazykem.
Ludmila Kováříková (*1953) již dlouhá léta patří ke špičce našich keramiků. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti obor výtvarné zpracování keramiky a porcelánu u Stanislava Mikuláštíka. Zpočátku se věnovala zejména tvorbě užité keramiky, od 90. let však u ní můžeme sledovat poměrně rychlý přechod k větším realizacím „sochařského“ charakteru a svobodnějšímu rozvinutí vlastní tvořivosti v dílech, v nichž se uplatňoval její přirozený naturel. Ludmila Kováříková je umělkyní s vyhraněným lidským i uměleckým názorem, s pozitivním a pokorným vztahem k hlíně jako k živé matérii. Důsledně využívá její neomezené možnosti, rozmanité technologické postupy, barevnost a strukturu glazování a neustále rozvíjí další a další možnosti svého vyjádření, přičemž stále věrně preferuje jednoduchý čistý tvar a linii. Její díla jsou robustní, vyzařují klid a rozvahu, zároveň je v nich i něco křehkého a ze své materiální podstaty zranitelného. Často pracuje s přímým plamenem, díky němuž dociluje u svých objektů neopakovatelných kovových efektů povrchu.
Jan Kovářík (*1980) vytváří abstraktní objekty, které často připomínají přírodniny a organickou hmotu. Je stejně jako jeho rodiče absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Poté studoval v sochařském ateliéru prof. Jindřicha Zeithamla a v intermediálním ateliéru prof. Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Při své tvorbě využívá různé druhy moderních akrylátů, které mu umožňují vytvářet abstraktní tvary, jejichž základem je však inspirace bohatstvím přírodních struktur. Svá díla často pokresluje tisíci malými tečkami nebo čárkami, čímž přidává monochromním plastikám další podstatnou vrstvu, aby tak dosáhl co nejdokonalejší iluze vibrujícího (živého) povrchu. Řada jeho plastik může fungovat flexibilně - ležící na zemi nebo visící na zdi jako reliéf.
Všichni tři autoři již našli své místo na současné výtvarné scéně o čemž svědčí řada uskutečněných výstav, samostatných i společných, účast na sympoziích, realizace ve veřejném prostoru i zastoupení ve veřejných a soukromých sbírkách.
kurátorka výstavy PhDr. Ilona Tunklová
Fotografie z vernisáže:
Komentovaná prohlídka výstavou
Proběhla 30. září v 18:00 za účasti všech tří autorů, včetně křestu katalogu k výstavě a součástí byla ochutnávka vína z Vinařství sv. Barbory z Ratíškovic (www.vinobarbora.cz).
Na video z deinstalace se můžete podívat zde.
Veronika Vlková
Voňavá košilka vernisáž 28. 3. v 18.30
28.březen 2018 - 17.červen 2018
Žofia Fodorová
IN SITU vernisáž 25. ledna 17.30 hodin
25.leden 2018 - 18.březen 2018
Mladé setkání 2018
XIV. ročník mezinárodního trienále tvorby mladých výtvarníků
17.leden 2018 - 18.březen 2018
Jiří Toman
pardubický fotograf /1924-1972/
17.leden 2018 - 18.březen 2018
Výstavní plán na rok 2018
01.leden 2018 - 31.prosinec 2018
Alois Bučánek (1897-1945)
sochař a legionář
15.listopad 2017 - 07.leden 2018
<< předchozí následující >>